Najbardziej szkodliwe składniki w żywności

Osoby, które robią zakupy często nie czytają etykiet, które są nadrukowane na żywności, którą kupują, a potem spożywają. Przez to dochodzi do sytuacji, że tak naprawdę nie wiedzą co jedzą. Obecnie sytuacja nieco się poprawiła. Z racji tego, że wszyscy chcą jeść produkty ekologiczne, zaczynają się również interesować etykietami i tym, co tak naprawdę jedzą. Starają się zatem unikać produktów, które szkodzą nie tylko im, ale również ich najbliższym.

Co zatem można uznać za składnik szkodliwy dla naszego organizmu? Wytłumaczymy to poniżej.

szkodliwe substancje w jedzeniu

Wszechobecne E

Kiedy rozpoczynamy świadome kupowanie, zaczynamy czytać etykiety produktów, które wrzucamy do naszego koszyka. Co się okazuje, bardzo często wymieniana jest w składach żywności literka E, która symbolizuje w większości złe składniki, jakimi zostało nafaszerowane pożywienie. Co zatem kryje się pod tą literką? Wyjaśnimy wszystko poniżej.

Kiedy chcemy podzielić dodatki do żywości, które zostały oznaczone wcześnie wspomnianym znakiem, możemy je pogrupować na:

  • emulgatory
  • środku spulchniające i zagęstniki
  • stabilizatory
  • przeciwutleniacze
  • konserwanty
  • barwniki żywności
  • kompozycje zapachowo – smakowe.

Kiedy przeczytamy etykietę danego produktu zobaczymy, że wiele nazw jest dla nas obcych. Nie oznacza to jednak, że w danym produkcie jest przysłowiowa “sama chemia”. Wiele z tych dodatków to naturalnie powstałe, potrzebne naszemu organizmowi składniki. Takim przykładem może być skrobia modyfikowana, której nazwa wcale nie brzmi zachęcająco, a jednak jest zdrowa. Jest to nic innego, jak pochodna zwykłej skrobi ziemniaczanej czy kukurydzianej, dzięki której wiele produktów spożywczych jest zagęszczanych.

Które E mogą zaszkodzić nam i naszym najbliższym

Okazuje się, że nie wszystkie E są dobre dla organizmu człowieka. Jednym z nich jest glutaminian sodu, czyli E621. Niestety można go spotkać w wielu produktach, ponieważ wzmacnia smak i zapach wszelkiego rodzaju produktów. Da się go uniknąć, jeżeli jednak w produktach, które spożywamy na co dzień ten składnik się znajduje, to nie dajmy się zwariować – nie otrujemy się. Poza tym producenci żywności mają jasno określone normy, wg których mogą do żywności dodać ten składnik.

Kolejnym E, które jest dla nas niewskazane jest E211, czyli benzoesan sodu. Niestety składnik ten może wywołać silne reakcje alergiczne, dlatego powinniśmy go unikać. Podobnie działa sorbinian potasu, na etykietach kryje się pod nazwą E202. Należy do środków konserwujących żywność, jednak powinniśmy sobie zdawać sprawę z tego, że może u nas i naszych najbliższych wywołać reakcję alergiczną.

Najbardziej szkodliwe składniki w żywności